Bingöl Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl otobüs bileti alırken firmaları karşılaştır, en ucuz Bingöl otobüs bileti alımını yap. Bingöl’e giden otobüs firmaları en ucuz fiyatlarla!

Doğu Anadolu’da il merkezi kent. Bingöl Merkez, 1935’te, küçük bir ilçe yerleşmesi olan Çapakçur’un bulunduğu yere egemen bir düzlük üzerine kuruldu. Yeni bir yerleşmedir. M.Ö. 2000 başında göçlerle gelen kavimlerin etkisinde kalan bölge M.Ö. 1360’ta Asurluların eline geçti. Daha sonra Medler’in, Seleukoslar’ın, Sasaniler’ın, Hazarların, İlhanlıların ve Akkoyunluların egemenliğine giren kent, Yavuz Sultan Selimin Çaldıran Seferi sırasında Osmanlı Devleti topraklarına katıldı.
Bingöl yerleşmesinin eski adı Çapakçur, Kutsal Kitap’a göre temiz su ya da Cennet Suyu anlamına gelmekteydi.

BİNGÖL ÇEVRESİ
Seritarius Kalesi: Murat Irmağı Vadisi’nde ve il merkezine 20 km uzaklıktadır. Urartu Krallığı’nın, Bingöl yöresini denetlemek için yaptırdığı üç önemli kaleden biridir. Bugün, taş yığını durumundadır.

Kayakevi: Bingöl-Elazığ kara yolu üstünde, il merkezine 22 km uzaklıktadır. Kayak sporu yapmak isteyenlerin tüm gereksinimlerini karşılayacak düzeyde olan kayak evi tesislerinde, kayak pistleri, tele ski, banyolar ve duşlar bulunmaktadır. Kayak evinden yazın da yararlanmak olanaklıdır.

Kös Kaplıcası: Bingöl’ün kuzeydoğusundaki Fahran bucağında, il merkezine 18 km uzaklıktadır. Kaplıcada otel, kadınlar ve erkekler için ayrı havuzlar, gazino ve hamam bulunmaktadır. Doğu Anadolu’da, en düzenli gelişmiş kaplıca merkezlerinden biridir. PTT, elektrik ve kanalizasyon gibi altyapı tesisleri getirilmiş durumdadır. Kaplıca çevresi, çam ve meşe karışımı, seyrek ve güzel görünümlü bir orman dokusu ile kaplıdır. 1. derecede önemli kaplıcalar sınıfına girer.

Bingöl otobüs bileti fiyatları hakkında bilgi almak ve Bingöl’e giden otobüs firmalarını görmek artık çok kolay!

Mendo:
Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde, Bilaloğlu Köyü’ne 5 km uzaklıkta, bir orman içi dinlenme yeridir. Daha çok günübirlik yararlanılan mesire yerine yöre halkı yoğun ilgi göstermektedir.

Soğuksu: Bingöl-Karlıova yolu üzerinde bir mesire yeridir. Çevresi ormanlarla kaplı olan dinlenme yeri, soğuk su kaynaklarıyla da ünlüdür.

Göller: Bingöl’de 7 km2’lik bir alanı kaplayan Bahri Gölü’nün yanı sıra Keskin, Zırlır, Sar, Kuş, Haren, Er, Kıllı, Manastır, Belli, Karlı ve İçme gibi küçük göller bulunmaktadır.

Genç: il alanının güneydoğusunda, ilçe merkezi kent. Yerleşme içinde, adı anılmaya değer tarihsel yapıt yoktur. Çevrede ise Kıral Kızı Kalesi (Dara-Hini) tek tarihsel yapıt durumundadır. Bir söylenceye göre, Pers Kralı Darius, kızı için yaptırmıştır. Günümüzde, yıkıntı durumundadır. Çevresi, gezi alanı olarak değerlendirilmektedir.

Otobüs bileti satın alma ve arama sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde Bingöl otobüs bileti alabilirsiniz.