Burdur Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Burdur Otobüs Bileti

Burdur otobüs bileti alırken firmaları karşılaştır, en ucuz Burdur  otobüs bileti alımını yap. Burdur’a giden otobüs firmaları en ucuz fiyatlarla!

Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, aynı adı taşıyan ilin merkezi. Yerleşme, Burdur Gölü’nün güneydoğu kıyısından 4 km uzaklıkta, Kuma Deresi boyunda kuruludur. Kentte tarımsal etkinliklerin yanında, halı ve kilim dokumacılığı da yaygın bir uğraş durumundadır.
Burdur’un tarihi çok öncelere dayanır. Neolitik Çağ’dan beri yerleşildiği bilinmektedir. Kentin Bizans dönemindeki adı Polydorion’du. Kimi kaynaklarda Burdur yöresine,Gölkent anlamına gelen Limonbria’dan türetilen Limobrama denmektedir. Yerleşmeye, Bizans İmparatorluğundan sonra Anadolu Selçukluları egemen oldu. 1391’de Yıldırım Beyazıt’ın seferinden sonra kesin olarak Osmanlı topraklarına katıldı.
Burdur, Osmanlı mimari örnekleri açısından çok zengindir. Kentte birçok cami, medrese, türbe, çeşme, han ve hamam vardır. Selimzade Camisi kentin doğusunda yer alır. Yapım tarihi bilinmemektedir. Tepe Camisi, aynı adlı mahallededir. Kayışoğlu Camisi, Kuyu Mahallesi’ndedir. Taş temel üzerinde yükselen ahşap bir minaresi vardır. Mustafa Hoca Camisi olarak da anılır. Çatısı kiremitle örtülüdür, kubbemsi tavanı özgün süslemelidir. Hecin Camisi 1875’te yapıldı, 1914 depreminde yıkıldı, 1930’da ahşap karkas olarak yeniden yapıldı.

Divan Baba Camisi, Değirmenler Mahallesi ‘ndedir ( 1775). Çeşmedamı Camisi aynı adı taşıyan mahallededir. Nur Camii, Eski Hristiyan Mahallesi’ndedir. Burdur taşından yapılan minaresi işlemelerle süslüdür. Selimoğlu Camisi, bağdadi karkas biçimli olup sıvalıdır. Gazi Camii aynı adlı mahallededir. Minaresi, yerli usta- larca kesme Burdur taşından yapıldı. Taş Camii (Taşdemir), Yenice Mahallesi’ndedir. 1782’- de Hacı Molla tarafından yaptırıldı. Şeyh Sinan Camisi, 1776 da Çelik Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Burdur taşından. ince görünümlü minaresi. 1914 depreminde yıkıldı. Ulu Cami, Pazar Mahallesi’ndedir. Yapı 1300 yılında Hamitoğlu Dündar Bey tarafından yaptırıldı. Selimoğlu Türbesi. 1889’da Hacı İsmail tarafından yaptırıldı. Hıdırlık Türbesi. 14.-15.yy yapıtıdır. Kesme taştandır. Baltaoğlu Hamamı Burdurun en eski hamam yapısıdır. Eskiyeni Hamamı, Üçdibek Mahallesi’ndedir. 1803’te Mehmet Kethüda tarafından yaptırıldı. Tabak Hamamını 1523’te Şeyhülislam Bedayi Efendi yaptırdı.

Koca Oda: Günümüzde yıkık durumdadır. 18.yy Osmanlı mimarisinin özgün örnekleri arasında sayılır. Osmanlı geleneğine göre soylu ve zenginlerin yaptırdığı bu odalar bir konuk evidir.

Taş Oda: Pazar Mahallesi’nde Antalya asfaltıyla Ulu Cami arasında özgün bir Osmanlı evidir.
Bunların dışında Burdur’da çok sayıda çeşme vardır. Pazaryeri Çeşmesi (1723); Şahin Sokağı Çeşmesi (1862); Cümbüşlü Çeşme (1839); Recep Mahallesi Cami Sokağı’ndaki çeşme (1865); Pazar Mahallesi Özdemir Sokağı’ndaki çeşme (1829- 1830), Hacı Ömer Mahallesi’ndeki çeşme; Kahveyanı Çeşmesi (1921) ve Cadde Çeşmesi akla gelen ilk çeşmelerdir. Çeşmelerin çoğu günümüzde, yıkık durumdadır.

Burdur Müzesi: İlk olarak 1963’te Bulgurlu Medresesi’nin kütüphanesinde depo olarak kuruldu. Daha sonra kimi eklentiler yapıldı ve 1969 yılında hizmete açıldı.
Müzenin ilk salonunda Kremna’dan getirilmiş heykeller ve büstler yer alır. Roma dönemine at tunçtan bir İbecik Apollonu, iki Athena heykeli, Afrodit, Hygieia, Herakles, Dionysos, Asklepios heykelleri göz alıcı eserleridir.

Burdur otobüs bileti fiyatları hakkında bilgi almak ve Burdur’a giden tüm otobüs firmalarını görmek artık çok kolay!